Lidé si odnepaměti zkrášlovali své příbytky květinami. Z počátku je sbírali v přírodě – na loukách a polích, v lesích a hájích, na březích potoků a řek. Již ve středověku se však květiny začaly pěstovat v klášterních zahradách nejenom pro jejich léčivé účinky, ale i za účelem zdobení sakrálních staveb.

Původní plané druhy tak samovolným či cíleným křížením daly vzniknout novým ,,krásnějším“ kultivarům. Krásou těchto květů se však mohla pouze kochat ve svých palácových zahradách urozená šlechta. Postupem času si však tyto květiny mohla dovolit i nižší střední vrstva, nakonec se dostaly i do venkovských zahrad.

Přestože obliba lučních a zahradních rostlin se v průběhu staletí měnila podle požadavků a vkusu společnosti, v posledních letech zažívají renesanci. Čím, dál hojněji jsou vysazovány jak v soukromých zahradách, tak i na veřejných prostranstvích. Velké oblibě se těší i jako řezané rostliny pro vazbu kytic a aranžování dekorací. Druhovou i odrůdovou rozmanitostí nabízí neomezenou škálu barev, struktur a textur. Důmyslnou kombinací jejich květů, listů, stonků, ale i semeníků či samotných plodů, lze navodit pocit klidu i napětí, harmonii či ostrý kontrast.*

Celý text článku včetně fotografií kytic a vypichovaných dekorací v podání Hany Kindelmannové Šebestové naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista č. 5/2021.

Trendovými barvami pro letošní rok zvolil Pantone Color Institut šedou a žlutou. Odstíny těchto barev reprezentují sílu, vytrvalost, radost a optimismus. Do společnosti traumatizovanou pandemií covid-19 mají vnést pozitivní energii, sílu a naději.

Inspirací v tvorbě květinových dekoracích v barvách letošního roku vám mohou být vázané kytice v podání naší přední floristky, několikanásobné vítězky Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva, Hany Kindelmanové Šebestové.

Prezentaci vázaných kytic v trendových barvách pro letošní rok naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2021.

 

V minulém čísle časopisu jsme vám představili vázané kytice, které se v rámci konání 23. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnská růže umístily v kategorii senior v první desítce.

Následující stránky věnujeme prezentaci vázaným kyticím v podání juniorských soutěžících.

 

Prezentaci soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2020.

Vázaná kytice je nejrozšířenější forma aranžování květin. Právem je považována za základ floristické profese. Zhotovení ručně vázané kytice se tak často stává jednou ze stěžejních soutěžních disciplín na floristických klání.

Nejinak tomu bylo i na 23. ročníku mezinárodní floristické soutěže Brněnské růže. Úkolem soutěžících bylo zhotovit v časovém limitu 70 minut vázanou dárkovou kytici libovolného tvaru a velikosti s převahou živých květin. Doplňkový materiál (částečně i nepřírodní povahy) mohl být do kytice zakomponován jakoukoli technikou. U skládání stonků v úvazku si soutěžící mohli vybrat mezi spirálou nebo paralelním uspořádáním. Jedním z hlavních požadavků bylo dosažení celkového přírodního charakteru vazby. Na následujících stránkách vám přinášíme prezentaci kytic, které se v kategorii senior umístily v první desítce.

Fotofragie soutěžních prací jsou publikovány v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2020.

Letošní ročník floristické soutěže Děčínská kotva 2019 proběhl s ohledem na pandemii onemocnění COVID-19 mimořádně na sociální síti, konkrétně na facebookové stránce Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR. Organizátoři floristického klání zvolili tuto formu jako projev poděkování všem, kteří stanuli v první linii.

Hlavní téma, v jehož duchu se nesla celá soutěž zněloDěčínská kotva kvete pro první linii! Soutěžního klání se v kategorii junior zúčastnilo 20 soutěžích, v kategorii senior 26 soutěžících, a v letos poprvé zařazené kategorie hobby 22 nadšených milovníků aranžování květin. Úkolem soutěžících bylo v rámci soutěžní disciplíny Kytice pro hrdinu vytvořit vázanou kytici za dodržení všech základních floristických pravidel.

Celý text článku včetně vítězných kytic naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2020.

Recyklace a udržitelnost, slova která jsou dnes skloňována ve všech pádech napříč všemi obory lidské činnosti, floristického nevyjímaje. Ne náhodou se opětovné využití/zhodnocení starých věcí v nové stalo tématem jednoho z ročníku floristické soutěže IPM Fair Cup pořádané v rámci mezinárodního zahradnicko-floristického veletrhu IPM Essen.

Úkolem soutěžících bylo v duchu společenského trendu Upcycling zakomponovat do svých prací materiály (rostlinné/dekorativní), které byly již použity, nebo již nejsou módní. Kreativním zpracováním proměnit staré v nové, znovuobjevit zašlou krásu starých věcí, dát nepotřebným věcem nové využití. Jak se jim to povedlo při plnění soutěžní disciplíny Vázaná kytice, můžete sami posoudit na následujících stránkách.

Více fotografií soutěžních prací naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2019.

Mezinárodní zahradnický a floristický veletrh IPM ESSEN se každoročně stává místem konání floristického klání IPM Trade Fair Cup.

Hlavními organizátory soutěže je Spolková asociace pěstitelů balkónových a záhonových rostlin (Bundesverband Zierpflanzen – BVZ), Německý svaz floristů (Fachverband Deutscher Floristen – FDF) a výstaviště Messe Essen. Soutěžící porovnávají své floristické dovednosti a vědomosti ve třech disciplínách – Přízdoba hrnkové rostliny, Sesazovaná nádoba a Vázaná kytice.
Pro nadcházející jarní období jsme vybraly z posledních dvou ročníku soutěže několik vazeb, které se mohou stát inspirací ve vaší tvorbě jarně laděných vazeb.

 

Více inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2016.

Kytice je vhodnou pozorností a ozdobou pro všechny příležitosti, ať už jde o velký svatební den, chystáme se na návštěvu, narozeninovou oslavu, na schůzku či si jen chceme udělat radost a přinést si domů něco hezkého. Kolekce Just Chrys 2015 opět přináší inspiraci v podobě elegantních kytic chryzantém v harmonických tlumených barvách pro nevěstu i jako dárek s přidanou hodnotou.*

Celý článek naleznete v aktuálním čísle časopisu Floristika 3/2015.

Růžová barva symbolizuje lásku a něžnost. Jde o barvu srdeční čakry, je srdečná a typicky ženská. Fialová je barvou korunní čakry, uklidňuje a povzbuzuje představivost a inspiraci, navrací ztracenou rovnováhu a pocit, že je člověk na světě rád.
Obě tyto barvy v různých odstínech od nejjemnějších po syté použili floristé Martina Krátká spolu s Petrem Matuškou ve svých svěžích květinových dekoracích trvanlivějšího charakteru, které vytvořili během jarní předváděcí akce před zraky návštěvníků v zaplněné hale velkoobchodu Canea Praha. Pod jejich rukama vznikla rozličná jarní aranžmá převážně z umělých květin v pastelových barvách.*

Celý článek včetně fotografií naleztnete v aktuálním čísle časopisu Floristika 3/2015.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down