21.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spokojený zákazník se vrátí

Za svůj profesní život poznal Vladimír Zítka pozici zaměstnance i zaměstnavatele. V centru Mladé Boleslavi provozoval úspěšně vlastní květinový obchod. V roce 2009 přesídlil do Brna a stal se zaměstnancem maloobchodní prodejny v obchodním centru. Odpověď na otázku, co mu tato změna přinesla, ale i mnoho dalších jsou ukryté v následujícím textu.

I když ke květinám směřoval již od dětství, první bližší seznámení s květinami proběhlo podle slov Vladimíra těsně po střední škole. Nastoupil tehdy do květinářství ve své rodné Mladé Boleslavy . Od té doby uplynulo více než deset let, které přinesly mnohé úspěchy a změny.

Mistr Florista 2008
Po načerpání potřebných zkušeností s provozem květinového obchodu otevřel Vladimír Zítka vlastní Květinové studio VZ v centru Mladé Boleslavi. I přes množství praktických zkušeností, které za dobu své praxe získal, cítil, že by osvojení méně používaných technik a vazeb mohlo jeho profesnímu růstu pouze pomoci. Přihlásil se tedy na studium vyšší odborné školy na královehradecké Mistrovské škole floristiky. Po absolvování potřebných hodin výuky se přihlásil k mistrovské floristické zkoušce a ke své velké radosti v ní v květnu roku 2008 zvítězil.

Na druhý konec republiky
V průběhu pěti let provozování obchodu v centru Mladé Boleslavi na Staroměstském náměstí poznal, že podnikatelé nemají na růžích ustláno. Na nedostatek práce si stěhovat nemohl, bez čeho by se však obešel, byly problémy se zaměstnanci. „Neměl jsem zkrátka štěstí na lidi,“ vzpomíná dnes Vladimír. A když se přiblížil termín rekonstrukce mladoboleslavského Staroměstského náměstí, ani moc neváhal. „Naskytla se mi tak výborná příležitost zkusit něco nového, poznat i jiné kouty České republiky“.
Přestěhoval do Brna, kde nyní působí v květinářství Flamengo jako vedoucí provozovny. Zázemí velké společnosti mu dává profesní jistotu a záruku dostatku kvalitního materiálu. Odpadlo mu i řešení problémů s nespokojenými zaměstnanci či přicházejícími fakturami. „Při práci ve velké společnosti je nutné dosahovat dobrých výsledků. I proto jsme naši pobočku po mém příchodu trochu proměnili. Změny v interiéru i v přístupu k zákazníkům se nám vyplatily a zákazníci od nás odchází spokojeni. A spokojený zákazník se vrátí,“ směje se Vláďa.

Přírodní materiály a odpovídající barvy
Mezi jeho nejoblíbenější floristické disciplíny patří vázání dárkových a svatebních kytic a práce se sušinou. Při práci preferuje přírodní materiály v barvách podle ročního období. K jeho oblíbené patří i jedovatě zelenkavá, a pokud to jde, vyhýbá se studeným barvám. Není příznivcem „znásilňování“ květin, jako ohýbání atd. Pokud jde, zvolí většinou jinou alternativu. Mnohé z používaných doplňků a často i základy vytvářených dekorací pochází ze zahrady či přírody.
Mezi ty, jejichž práci obdivuje, se řadí domácí i zahraniční floristé. Ze zahraničí především Gregor Lersch, jehož vystoupení v Hradci Králové si v červnu tohoto roku samozřejmě nenechal ujít. Další z těch, k jejichž práci vzhlíží, mohl v tento den pozorovat na pódiu společně s Gregorem Lerschem ¬– Ing. Evu Surou, pedagožku již zmiňované školy. Na domácí scéně jsou mu potom velmi blízké práce Růženky Bubeníčkové, Luboše Dobrovolného a Pavla Hrušky.

A co chystá do budoucna?
„Nic moc nikdy neplánuji ... život to za nás vždy naplánuje sám. Na začátku loňského roku mě ani nenapadlo, že bych mohl žít v Brně. A teď jsem tu a naprosto spokojený. Chci nadále dělat svou práci, bez které si svůj život ani nedokážu představit. Nejsem příliš dravý tip, po ničem zvlášť netoužím a za ničím se neženu a nevyhledávám ani zvláštní příležitosti. Pokud to tak má být, přijdou sami.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down