12.03.2014 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příslib jara

V minulém čísle časopisu jsme Vám přinesli inspiraci na téma zimní kytice. A jelikož člověk se díky zkušenostem a zážitkům posouvá dál, stoupá jeho míra kreativity, rozhodli jsme se v podobném duchu pokračovat, tentokráte ovlivněni nadcházejícím obdobím jara.

V letošním roce astronomická zima končí a jaro začíná 20. března. Jarní rovnodennost je předzvěstí ústupu zimy a vítání jara, probouzející se přírody, víry v obnovení sil a zdraví člověka. S jarem přicházejí i první delší toulky krajinou, pro floristy často spojené s čerpáním inspirace přímo z probouzející se přírody, ale i rostlinného materiálu, kterého mohou využít pro vlastní tvorbu.

Jaké nápady vznikly při zamyšlení nad každoročním navracením životní energie a neutuchající silou přírody nám představila floristka Dita Sekyrková. V jejích pracích se můžete nechat inspirovat, jak je díky zručnosti a využitím doplňkového materiálu možné dodat floristickým dekoracím přidanou hodnotu.

Co lze využít?

V souladu s množstvím tradic nám velikonoční floristika přináší řadu probouzejícího se rostlinného materiálu. Kromě kočiček (jejichž symbolika i magie se objevuje v předvelikonočním čase a na Velikonoce opakovaně), jiných rozkvetlých a narašených větévek, proutí, osení či suchých trav se objevují i rychlené jarní rostliny.

Mladé větvičky jsou symbolem nového života a rovněž zajímavým rostlinným materiálem. Nejčastěji se při floristické tvorbě objevují Forsythia, Malus, Cerasus, Pyrus, Syringa, Betula, Corylus, Acacia a další. Narychlit si je můžeme i sami, vybíráme vždy zdravý a silný materiál.

Příklady:

Forsythia, Betula, Corylus, Salix

Vývoj květních pupenů končí v srpnu, následně musí projít obdobím chladu. Pořízené výhony vložíme do nádob s vodou a výživou o teplotě 18 až 20 ˚C. Doba rychlen,í při které udržujeme vyšší vzdušnou vlhkost – 80 % (aby pupeny nezaschly), trvá 10 až 14 dní.*

Za poskytnutí materiálu na vytvoření této inspirace děkujeme velkoobchodu Klia cz s.  r. o.

Text a foto Jana Lapáčková

Více fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2014.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down