21.02.2012 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozitiva přímého nákupu na burze

Společnost Flora ton Praha, spol. s r. o. jež se specializuje na prodej řezaných i hrnkových rostlin a doplňkového materiálu, působí na českém trhu od roku 1991. Původem česká firma má v dnešní době zhruba 50 zaměstnanců a podstatnou část svého sortimentu nakupuje prostřednictvím takzvaného KOA systému. Zajímalo nás jak tento systém funguje v praxi.

Nizozemské květinové burzy v Aalsmeeru a ve Westlandu probíhají každý všední den a již dávno není pravidlem, že se nakupující musí burzy účastnit přímo na místě. Podle slov majitele společnosti Flora ton Petra Smahela nakupuje v dnešní době téměř 90 procent velkoobchodů své zboží prostřednictvím internetové online burzy. V pražské společnosti se věnují nákupu řezaných rostlin tři zaměstnanci, jeden člověk nakupuje hrnkové rostliny a majitel se osobně věnuje nákupu především řezaných růží.

Složitý systém
Nizozemská burza startuje každé ráno v šest hodin, v té době musí být nákupčí již nachystaní u svých počítačů. V sídle společnosti v pražských Malešicích se ráno scházejí zhruba v půl páté, předem je možné si stáhnout co bude aktuální den v prodeji na burze, rozdělí si mezi sebou druhy rostlin které kdo nakoupí a připraví si konkrétní objednávky od zákazníků. Nákup na internetu probíhá za pomoci chráněného připojení, program do počítače může nainstalovat pouze pověřený zaměstnanec nizozemské burzy.
Prostřednictvím internetu vidí zaměstnanec v kanceláři v podstatě to samé, jako by byl přímo na burze. Dříve bylo zvykem, že kontejnery s řezanými a hrnkovými květinami byly přiváženy na ukázku nákupčím přímo do místnosti kde probíhala dražba. Dnes se již řezané rostliny z chladicích boxů téměř nevozí a na ukázku jsou vezeny pouze hrnkové rostliny. Každé nově přivezené zboží od pěstitelů je ze strany burzy striktně kontrolované a pouze výjimečně se může stát že neodpovídá dané kvalitě. Po přivezení rostlin na burzu projdou všechny důkladnou prohlídkou a je jim přidělena známka kvality – A1 je rostlina bezchybné kvality, A2 je rostlina s velice drobnými nedostatky, B2 jsou nedostatky značnější. Podle tohoto hodnocení se také odvíjí cena rostlin.
Prodej všech rostlin probíhá na burze prostřednictvím takzvaných hodin – každý nákupčí dokáže sledovat maximálně čtyři tyto hodiny. Na každých hodinách probíhá burza rostlin samostatně a je nutné je mít všechny pod kontrolou a vnímat mnoho informací najednou. Na hodinách se vždy zobrazí název a fotografie dražené rostliny, označení její kvality, délka, gramáž, stupnice nakvetení, cena za kus (případně svazek), jméno pěstitele a podobně. Naučit se dobře nakupovat online na burze je podle Petra Smahela velký kumšt, samotný princip je sice pochopitelný během zhruba tří měsíců, ale je teprve otázkou let kdy se nákupčí orientuje v systému jistě a bez problémů. Důležitý při nákupu je také pocit a intuice, někdy je výhodnější nakoupit rostliny ihned na začátku aukce, jindy zase spíše vyčkat na vývoj burzy. Ve většině případů cena rostlin na hodinách postupně klesá, u nedostatkového zboží tomu ale může být naopak a jeho hodnota může stoupat. Pro nákup na burze neexistuje žádné pravidlo a je to v jistém smyslu alchymie.

Text a foto Jana Klečková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č.1/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down