Pro vytvoření dokonalé dekorace se neobejdeme bez použití alespoň některé z mnoha pásek. Papírová, gutaperčová či oboustranně lepicí – možností je hodně a i variant použití existuje spousta. Je pouze potřeba se v nich dobře orientovat, což není jednoduché a dbát na jejich správné použití.
Pásky řadíme ve floristice k pomocným technickým pomůckám. Pomáhají zvládnout vytvoření dekorace po technické stránce. Mohou se s nimi ovíjet stonky, lodyhy, drátky i rukojeti svatebních kytic.
Jsou vyrobeny z přírodních či umělých materiálů a mohou mít mnohé účely použití.
Páska gutaperčová (obchodní název Guttacol, Flower tape)
Florista se bez ní neobejde v mnoha případech. Mezi její velké výhody patří možnost kontaktu s vodou a s vlhkými materiály. Je určena k:
- k obalování vatičkovaných stonků řezaných květin,
- k obalování prodlužovaných stonků a materiálů, které přirozené stonky nemají či jsou nedostatečně dlouhé a v dekoraci se dostanou do kontaktu s vodou,
- k začišťování materiálů,
- k ovinutí svatebních kytic ze živých květů před začistěním ozdobnou stuhou,
- k ovinutí rukojetí dárkových kytic určených pro zvláštní příležitosti (protokolární kytice).
Mezi její přednosti patří:
- zpomalení vypařování vody z rostlinných pletiv,
- a tedy prodloužení trvanlivosti živých květin.
Vyrábí se ve dvou šířkách (13 či 26 mm) a několika barvách. Jmenujme světle a tmavě zelenou a bílou. Aby páska dobře přilnula k rostlinnému materiálu, je nutné ji v průběhu ovinování mírně natahovat. Potřebné je také překrytí jednotlivých ovinutí – minimálně dva milimetry, maximálně však do ½ šířky pásky. Při větším překrytí bychom zbytečně plýtvali materiálem i časem.
Závěrečné upevnění pásky je možné realizovat dvěma způsoby ¬– natavením a natažením s následným přitisknutím. Při prvním způsobu se páska nahřeje nad plamenem a rychle přitiskne k ovinutému stonku. Může však dojít k popálení a při nedostatečném natavení ani dobře nedrží. Využívanější je tedy spíše druhý způsob, který spočívá v jejím natažení a přitisknutí na ovinutý stonek.
Kromě uplatnění ve floristice se využívá mj. pro vodovodní izolace, izolace tepelných a ventilačních systémů v průmyslových i veřejných budovách (samozřejmě v jiných rozměrech).
Více tipů a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 3/2011.