20.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče o orchideje

Orchideje dávno přestaly být luxusem a v interiérech se objevují již naprosto běžně. Prodávají se odolní a mnohabarevní kříženci s trvanlivými květy i křehké původní druhy orchidejí, po kterých touží sběratelé. Aby však rostlina prospívala a kvetla, je třeba znát její nároky, které se u jednotlivých rodů dosti různí.

Jak se tedy o orchideje starat?

 Péče o Phalaenopsis a jeho hybridy

Kříženci rodu Phalaenopsis jsou v dnešní době nejčastěji prodávanými orchidejemi. Silné masité listy a trvanlivé květy velmi dobře snáší bytové podmínky a suchý vzduch. Rostliny potřebují umístit na světlé místo, ale nikdy na přímé slunce (snadno se spálí listy). Optimální je celoročně vyšší teplota 20–30 °C. Zalévejte 2 až 3krát týdně namočením květináče do vody nebo zalitím. Vodu nechte dobře vykapat, květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. V horkých letních měsících rostlinám prospívá každodenní rosení. Jednou týdně při zalévání přidejte hnojivo (není nutné od října do ledna).

Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte (pouze pokud zcela nezaschnou). Je vhodné uříznout pouze odkvetlou část nad posledním spícím pupenem, z něhož se časem vyvine nová větvička s květy. Na odkvetlých květních stvolech se mohou vytvářet také mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně. Po odkvětu rostlinu přesaďte. Nejlepší doba k přesazování je květen až červen; při přesazování (to platí pro všechny orchideje) dokonale odstraňte veškerý substrát a mrtvé kořeny. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 1 až 3 cm.

Péče o Vandu a její hybridy 

Velkokvěté exotické hybridy rodu Vanda jsou žádané především ve formě s modrými květy, barevná škála však zahrnuje téměř celé barevné spektrum. Zavěšené levitující rostliny s kořeny splývajícími až do metrové délky vyniknou buď volně visící, nebo umístěné ve velké skleněné váze. Dopřejte své rostlině co nejvíce světla, ale v létě ji nevystavujte přímému slunci mezi 11. až 14. hodinou. Optimální teplota je v rozmezí 18–28 ºC. Od května do září denně, po zbytek roku dvakrát týdně namočte nebo osprchujte kořeny rostliny. V letních měsících (to platí pro všechny orchideje) rostlinám prospívá každodenní rosení. Dvakrát měsíčně při zalévání přidejte hnojivo (vynechat od listopadu do konce února). Odkvetlé a zaschlé květní stvoly odstřihněte. Po odkvětu zalévejte jako obvykle a umístěte rostlinu na světlé místo. Za několik měsíců se objeví nový stonek s květy.

Rostlinu nikdy nesázejte do zeminy. Vhodným substrátem jsou kousky kůry, propraného dřevěného uhlí, polystyrenové chipsy nebo rostlinu můžete jen navázat na větev, aby kořeny volně splývaly dolů.

Péče o Cymbidium a jeho hybridy 

Mohutné trsy kříženců rodu Cymbidium jsou známější hlavně trvanlivým a luxusně vyhlížejícím květenstvím k řezu, v prodeji jsou však i hrnkové rostliny, jak velkokvěté vzpřímené i převislé, tak i miniaturní odrůdy do pokojů. Cymbidia jsou silně světlomilné orchideje, své rostlině dopřejte co nejvíce světla, ale v létě ji nevystavujte přímému prudkému slunci. K vykvetení je nutný větší rozdíl teplot, od června do konce září je vhodné rostliny umístit na zahradu, terasu nebo balkon, dokud nezačnou hrozit první přízemní mrazíky. Zbytek roku rostlině vyhovují pokojové teploty. V létě zalévejte 3 až 4krát týdně, od října do března 1krát týdně. Zálivku je třeba mírně omezit po odkvětu do začátku růstu nových výhonů. Od dubna do září 1krát týdně při zalévání přidejte hnojivo. Odkvetlé a zaschlé květní stvoly odstřihněte.

Cymbidium přesazujte jednou za tři roky po odkvětu, nebo pokud substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem je směs kousků borové kůry o velikosti 1 až 1,5 cm, polystyrénových chipsů, stříhaného molitanu, kousků suchého rašeliníku a trošky rašeliny.

Péče o Cattleyu a její hybridy 

Obrovské květy původních druhů i jejich kříženců s dalšími rody byly dlouhou dobu považovány za „vzor“ jak má orchidej vypadat. Tuhé listy a nezbedné kořeny sice trochu vzhled „dokonalé“ rostliny kazí, ale zvlněný nebo třepenitý pysk a odolnost vůči suchému vzduchu jsou dobrým doporučením stát se jejím majitelem. Dopřejte rostlině co nejvíce světla. Nejlepší je východní okno s dostatkem dopoledního slunce. Optimální teplota je od jara do podzimu 20–28 ºC, v zimě (od listopadu do února) 15–20 ºC. Od června do září rostlina ocení letnění venku na zahradě, terase nebo balkonu, kam nepraží přímé slunce.

Na jaře a v létě zaléváme 3 až 4krát týdně, od října do března 1krát týdně. Květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou! Na jaře a v létě dvakrát měsíčně při zalévání přidejte hnojivo, na podzim a v zimě nehnojte.

Rostlinu přesaďte jednou za tři roky, nebo pokud substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 3 až 6 cm.

Péče o rod Dendrobium 

Rod Dendrobium je obrovský a rozmanitý, jednotlivé druhy rostou na většině typů orchidejových stanovišť – v horských lesích, v tropickém nížinném lese, v subtropických monzunových oblastech, stejně tak často jako epifyt nebo na skalách, dokonce občas vzácně i v zemi.

  • Dendrobium bigibbum a jeho hybridy:

Tento druh je nejčastěji pěstovaným dendróbiem, jeho řezané květy nabízejí květinářství snad po celém světě po statisících. Je to i vděčná pokojová orchidej, která v přírodě osídluje stromy a skály rozpálené sluncem podél východního pobřeží tropické Austrálie. Rostlina i v kultuře vyžaduje co nejvíce světla. Optimální teplota je od jara do podzimu 20–28 ºC, v zimě (od listopadu do února) 20–22 ºC. Zalévejte 2 až 3krát týdně namočením květináče do vody nebo zalitím. Vodu nechte dobře vykapat, květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. Jednou až dvakrát měsíčně při zalévání přidejte hnojivo (není nutné v prosinci a v lednu).

Rostlinu přesaďte jednou za dva roky, nebo pokud substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 1,5 až 2,5 cm.

  • Dendrobium nobile a jeho hybridy:

Chladnomilný druh ze severu Thajska, Laosu a Vietnamu potřebuje střídání teplých a chladných ročních období. Dopřejte rostlině co nejvíce světla. Optimální teplota je od jara do podzimu 20–28 ºC, v zimě (od listopadu do února) 12–15 ºC. Od června do září rostlina ocení letnění venku na zahradě, terase nebo balkonu, kam nepraží přímé slunce. Na jaře a v létě zaléváme 2 až 3krát týdně, od října do února nezaléváme vůbec, jen občas rosíme. Květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. Na jaře, v době růstu nových pahlíz přidejte do zálivky 2krát měsíčně hnojivo, po zbytek roku nehnojte.

Rostlinu přesaďte jednou za dva roky, nebo pokud substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 1,5 až 2,5 cm.

Péče o Paphiopedilum 

Tento rod skrývá jedny z nejvzácnějších orchidejí, které jsou na pokraji vyhubení sběrem a drancováním přírodních populací. Původní druhy mají dost různorodé požadavky, od plného slunce a celoročně tropických teplot až po výraznou sezónnost. Prodávané kultivary však mívají požadavky podobné. Rostlinu umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Pro běžné hybridy je optimální pokojová teplota 18–24 °C. Zalévejte 2 až 3krát týdně podle vlhkosti substrátu, který by měl před dalším zalitím trochu proschnout (ne na troud). Rostlinu zalévejte do substrátu, ne na listy (nejlépe namočením po hranu květináče do odstáté vody). Květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. Jednou až dvakrát měsíčně při zalévání přidejte hnojivo (vynechat od listopadu do konce února).

Rostlinu přesaďte jednou za dva roky, nebo pokud substrát zahnívá a rozkládá se. Vhodným substrátem je směs kousků čisté borové kůry o velikosti asi 1 cm a jemného tufového štěrku.

Pěstování orchidejí není složité a po nějakém čase pěstitel porozumí jejich nárokům. Obecně však lze doporučit začátečníkům, že pokud si nejste jisti, zda rostlinu zalít nebo ještě nechat substrát prosychat – raději nezalévejte. Sucho rostliny snesou mnohem snáze než přelévání a následnou hnilobu kořenů.

Text a foto Romana Rybková

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down