Otázkou velikosti se lidstvo zabývá snad po celá staletí. I ve floristickém oboru je toto důvodem častých debat. Je lepší malá kytice skromných květů nebo velká, plná exotiky, prostorná prodejní plocha nebo útulný malý obchůdek, a pompézní dekorace svatebního stolu či jednoduchá, zato působivá? Každá varianta má přece své kouzlo a i malé věci dokážou velké zázraky.
Zářným příkladem toho že velikost neznamená vše může být letošní evropský šampionát floristů Europa Cup 2011. Celkem malé, neznámé a velice mladé české město Havířov dokázalo v konkurenci evropských metropolí – italského Janova a ruské Moskvy – uspět v nominaci pro pořádání této významné floristické události, jenž se koná pouze jednou za čtyři roky. Svou prezentací přesvědčilo zástupce mezinárodní organizace Florint, že právě moravskoslezské město bude tím pravým. A nezklamalo. Všechny přítomné a zúčastněné potěšilo perfektně zvládnutou organizací a hladkým průběhem celého šampionátu.
Stejně tak český reprezentant Jaromír Kokeš, nejmladší ze všech soutěžících, se neztratil v silné konkurenci zástupců evropských floristických velmocí a byl pro ostatní floristy srovnatelným soupeřem. V době kdy jsou některé země stále o velký krok napřed a k dispozici mají s českými poměry nesrovnatelné podmínky a prostředky, dokázal Jaromír se všemi špičkami bojovat na vysoké úrovni a hrdinně tak zastupoval malou českou zemi. Zajímavou byla i forma jeho boje, rozhodl se totiž Českou republiku a její květenu reprezentovat rostlinami typickými pro naši vlast a pěstitele. Do svých prací hojně využíval u nás vypěstované květy letniček, větve s typickými plody (ostružiny, šípky, ptačí zob) nebo řezané gerbery pocházející taktéž od českého pěstitele. Ukázal tím, že témata zvolená pro soutěžní disciplíny se dají podtrhnout i skromnou květenou a ne vždy je potřeba využívat okázalých, honosných rostlin typických spíše pro exotické krajiny.
Na velikosti mnohdy nezáleží ani u podzimních dekorací, jejichž čas právě nadchází. Vaše zákazníky jistě potěší i drobné aranžmá využívající prvků přírody, které vkusně ozdobí jejich příbytek. Ani umění tradiční japonské ikebany si nepotrpí na rozměrné a objemné dekorace, krása spočívá v jejich prostotě, ale přesto nepopsatelné okázalosti, jež není dosažena vysokým množstvím materiálu, ale jeho zpracováním.
S názornými příklady by se dalo pokračovat donekonečna, ale věřím že to nebude nutné. V následujícím čísle časopisu Floristika naleznete mnoho nových nápadů a inspirací, které vás osloví při tvorbě malých i velkých dekorací. Sami si tak můžete zvolit to co je vám nejbližší a čím upoutáte své zákazníky.
Jana Klečková