Již ve starém Egyptě se kytice zhotovené z papyru, leknínů, plodů a bylin přinášely jako dar bohům a hodnostářům. I my je dnes používáme jako výraz úcty a často nás provází na rodinné oslavy či posezení s přáteli. Jsou součástí přání či poděkování, vyjadřují lásku a oblibu.
Kytice patří k nejstarším způsobům aranžování květin. Ve středověku se objevovaly na různých slavnostech, nejčastěji zavěšené na šňůrách zdobících domy a ulice.
Krátce do historie
Častěji jsme se s nimi mohli setkat v 19. století, kdy se ve Vídni objevuje kytice biedermeier a z Francie se šíří plochá talířová kytice. Secese přináší kytici Makartovu –¬ ateliérovou kytici s palmovými listy a pavími pery. Dnes využívané typy kytic pochází ze století dvacátého. Postupně se objevovaly dárkové kytice jednostranné, v polovině století se váže dekorativní kytice. Později se představuje vegetativní, formálně lineární a paralelní kytice a nejmladší z kytic je kytice strukturní.
Estetika a účel použití
Pro floristu je kytice ve svých tvarových, barevných a sortimentních variacích nejčastěji zhotovovanou prací. Původní jednoduché skládání stonků květin vedle sebe do svazků se vyvinulo v náročnou floristickou disciplínu. Kytice se zhotovují různými technikami, především však vázáním.
Při jejich tvorbě je třeba dodržovat základní estetické zákonitosti a vycházet z účelu a použití kytice. Je třeba mít na paměti principy zlatého řezu, které se promítají do poměrových vztahů mezi jednotlivými částmi kytice. Při její tvorbě můžeme použít pouze jeden druh rostlin, častěji však kombinujeme více druhů okrasných květem či listem.
Kvalita rostlinného materiálu je nezbytná
Při tvorbě kytice vycházíme z květin oblíbených u obdarovaného a ze sezónní nabídky. Pro tvorbu letních kytic sáhnul Vladimír Zítka, který je pro náš časopis Floristika vytvořil, především po slunečnici a gerberách výrazných barev. K létu se hodí i tvarově výrazná oranžovo-žlutá Kniphofia, Celosia cristata nebo Amaranthus. Tyto výraznější rostliny doplníme jemnějšími jako jsou různé astry, Phlox, Nigella a Astilbe. Mnoho z nich najdeme i na vlastní zahradě. Přirozený doplněk mohou tvořit různé traviny, Setaria, zralé i nezralé plody či barvené proutí. Využijeme i bylinky, které kytici dodají vůni.
TVŮRCE DEKORACE Vladimír Zítka
Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 4/2010.