07.12.2020 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Euphorbia pulcherrima

Pryšec překrásný, vánoční hvězda, ponzécie

Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny právě v tomto období přicházející zimy. Husté, sametové listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete si vybrat hvězdu malou i velkou, různě zbarvenou, dokonce zapěstovanou na kmínku nebo do pyramidy.

Rady pro nákup vánoční hvězdy a domácí péče

Pokud možno, není vhodné kupovat vánoční hvězdu v nevytápěných prodejnách nebo dokonce z venkovního prodeje. Při nákupu by měl kvalifikovaný prodejce květiny zabalit tak, aby ji zákazník donesl v pořádku domů. V pokojových podmínkách potom vánoční hvězda nemá nijak zvláštní nároky a neliší se jimi od jiných pokojových rostlin. Optimální je, umístit ji na světlé místo, teplotně stabilní, s pravidelnou zálivkou, kterou nijak nepřeháníme.

Česká produkce, pozice na trhu a něco málo o pěstování.

Pryšec překrásný patří k hrnkovým květinám okrasných listem, které nejsou až tak ohroženy dovozem, spolu například s  Chryzantemum multiflora. U zmiňované skupiny chryzantém je hlavním důvodem velikost rostliny, kdy se na přepravním CC vozíku umístí jen málo rostlin tak, aniž by byly poškozeny, a tudíž se prodražuje doprava. Navíc umí čeští zahradníci tuto kulturu velmi dobře pěstovat a v dostatečném množství, aby se uspokojil český trh. Hrubým odhadem 80-90 % chryzantém ze skupiny multiflora jsou z české produkce. Co se týká poinzécie, tam je důvod trochu jiný, ale můžeme ji zařadit také k těm rostlinám méně ohroženým dovozem.  Jde o rostlinu velmi choulostivou na nevyhovující tepelné a světelné podmínky při přepravě a skladování na květinových burzách. Transportní šok se u mnohých rostlin může projevit předčasným opadáváním listenů a následným znehodnocením celé rostliny.

Pokud se budeme bavit o české produkci, musíme si uvědomit, že poinzécie je teplomilnou rostlinou a pěstování ve skleníku je náročné na vyšší pěstební teplotu, a tedy na spotřebu tepla. Je důležitá teplota substrátu i vzduchu, které se musí udržovat kolem 20 stupňů C. Vegetativní množení a vysazování řízků začíná už v srpnu. Na začátku srpna se množí vícevýhonové, na konci srpna potom jednovýhonové rostliny. Většina podniků kupuje řízky v zahraničí, nebo může mít i svou vlastní, licenční  matečnici, ze které si odebírá řízky. Poinzécie je krátkodenní rostlina a k založení květů potřebuje krátký den (12 a méně hodin). V zahradnictví se pěstují výhradně v řízené kultuře, aby se dosáhlo kvetení na začátku listopadu. Vánoční hvězdy se pěstují převážně v rašelinových substrátech s minerální složkou (granulovaný jíl apod.), což u spotřebitele pozitivně ovlivňuje stabilitu substrátu z hlediska obsahu živin a vody (substrát nevysychá tak rychle a do Vánoc není nutné květinu přihnojovat). První expediční termíny se datují těsně po Dušičkách, to znamená, že čeští zahradníci jsou schopni dodávat na tuzemský trh své výpěstky v prvním listopadovém týdnu a až do Vánočních svátků. V ČR je tato rostlina vnímána jako čistě Vánoční záležitost, a to ji předurčuje jen pro krátkodobé sezónní využití. V praxi to znamená, že rostliny, které by eventuelně zahradníkovi zbyly ve skleníku do Vánoc, už v lednu v žádném případě neprodá, i když jsou ve skvělé kondici. Totéž platí pro obchodníka, který prodává konečnému spotřebiteli. Opět kvalifikovaným odhadem usuzuji, že se na našem trhu prodá cca 70-80% tuzemských rostlin. Alespoň to tak platilo do letošního roku.

Ovlivnění pandemií covid-19

Bohužel, nikdo z nás neví, jakým způsobem ovlivní zahradnický prodej a vůbec celý zahradnický obor opatření vlády ve spojitosti s pandemií covid -19. První vlna zasáhla zahradníky na jaře v tom nejkritičtějším období, tedy období pro zahradníky existenčně nejdůležitějším. Skleníky byly plné vypěstovaných květin a hrozilo, že přijdou opravdu o všechno. Profesní svaz zastupující v ČR květináře a floristy- Svaz květinářů a floristů ČR vyjednal pro zahradníky výjimku, takže mohli své zboží prodávat. Stejně se však trh na jaře povážlivě zakýval, protože velké řetězce, kam proudí největší podíl produkce, byly měsíc zavřené a většina Zahradnických center min. 1-2 týdny také, především proto, aby vyřešila pro své zákazníky všechny hygienické normy.  Také byla vyhlášena celostátní karanténa, což způsobilo velmi významně odliv zákazníků v květinářstvích. Lidé chodili převážně jen pro potraviny a květinu vnímali jako komoditu zbytnou. Zahradníci na tuto nejistotu samozřejmě reagovali a někteří založili méně kultur, i když zájem by o ně později byl. To ale nemohl nikdo předvídat. Ve stejné situaci čeští zahradníci ocitají i nyní. Skleníky plné vypěstovaných  poinzécií a jiných hrnkových rostlin okrasných květem. V tomto období například ještě Primula, Viola x witrockiana  a další. Zároveň již musí zahradníci teď myslet a plánovat jarní produkci balkónových květin za současné velké nejistoty v odbytu pro nejbližší období i pro to jarní. I když na základě výjimky mohou květinářství stále prodávat, ocitáme se ve stejné situaci, jako jsem popsala výše. Nezbývá než věřit, že tuto pandemickou vlnu náš obor přežije bez větších citelných ztrát a lidé si květinu od českých zahradníků vždy rádi koupí.

Ing. at Bc. Marcela Nachlingerová

Svaz květinářů a floristů ČR*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down