Druhá květnová neděle je dnem, ve kterém všechny maminky dostávají drobné dárky a pozornosti. Častou variantou bývá dárek květinový. Od drobných dekorací po objemné kytice – to vše musíme našim zákazníkům pro tento den nabídnout.
Jestli existuje nějaký skutečně mezinárodní svátek, je to Svátek matek. Vzhledem k tomu, že se při jeho vzniku vycházelo z různých kořenů, panují jisté odlišnosti v datu oslav. Irsko a Velká Británie tento svátek slaví čtvrtou neděli velikonočního půstu, kdežto většina evropských zemí druhou květnovou neděli. V Rusku se Svátek matek slaví poslední neděli v listopadu, v Polsku pak 26. května. Na většině území Jižní Ameriky, stejně jako v Indii, Pákistánu a Mexiku připadá tento den na 10. května a řada arabských zemí tento svátek slaví na první jarní den.
Kořeny ve starém Řecku
Svátky, které vzdávaly hold ženám, mají ve světě dlouhou tradici. Už ve starém Řecku se děkovalo ženám – dárkyním života. Slavil se zde svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey, matky bohů, bohyně úrody a plodnosti země. I později se svátek matek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday). V tento den mělo služebnictvo volno k tomu, aby se vrátilo domů a strávilo jej se svými matkami.
Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla ve 20. století. Na popud zbožné Anny Jarvisové, která oslavou úmrtí své maminky zahájila kampaň v americkém stylu. V roce 1908 jej už oslavovalo celé město Filadelfia o rok později se k oslavám Svátku matek připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů. V roce 1911 se Svátek matek slavil téměř ve všech státech. Roku 1914 pak byl tento den oficiálně prohlášen za národní svátek USA, konající se o druhé květnové neděli. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina – bílý karafiát. V tento den matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou – bílou ten, kdo maminku už neměl a červenou ti ostatní. Dodnes je Svátek matek jedním z (nejen komerčně) nejoblíbenějších svátků v USA.
V našich končinách měl Svátek matek poněkud pohnuté osudy. Do naší země přišel tento svátek až kolem roku 1918, kdy k nám přicházelo mnoho lidí z USA a mezi nimi i velká část sociálních pracovníků. Avšak největší zásluhu na jeho zavedení měla pokroková Alice Masaryková, dcera prvního československého prezidenta a předsedkyně Československého červeného kříže. Začal se slavit v roce 1923, ale s příchodem komunismu, po únoru 1948, ho vytlačil Mezinárodní den žen (MDŽ). Navzdory oficiálním nařízením vládnoucí ideologie se v některých rodinách tradice květnové neděle udržovala. Svobodně jsme se k oslavování květnového Svátku matek vrátili až po roce 1989.
Tržby rostou
Z pohledu množství prodaných květin jasně vítězí nad svátkem zamilovaných Valentýnem i Mezinárodním dnem žen. Češi na Svátek matek nakupují především růže. Především ty červené tradičně vítězí v anketě květiny roku pro maminku. Dalším kandidátem by mohla být třeba gerbera či něžná frézie. Sáhnout můžeme i po lilii, která vyjadřuje nejen nevinnost, ale i nezištnou lásku, mimo jiné mateřskou.
Do popředí zájmu se v posledních letech dostávají i hrnkové květiny. Vhodnou jednoduchou přízdobou či úpravou samotné květiny či jejího obalu nabídneme našim zákazníkům příjemnou alternativu. Nezapomínejme, že i řetězce se na tento den připravují a svým zákazníkům nabízí jak hrnkové tak řezané rostliny a často se slevou. Je na nás, jakým způsobem přesvědčíme zákazníky, aby volili naše zboží.
Text Helena Piková Foto J. Manegold, Floradania Marketing A/S