29.09.2021 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blatná – město růží

Malebné jihočeské město Blatná je v současnosti proslulé především zámkem obklopeným vodními plochami a přilehlým parkem v anglickém stylu. Mezi první a druhou světovou válkou však byla také nazývána městem růží. O tento přívlastek se zasloužil významný šlechtitel Jan Böhm.

Blatná město růží má připomínat odkaz významné osobnosti šlechtitele růží Jana Böhma, provázat město stezkami blatenských královen květin, živým kvetoucím atlasem, muzeem pod širým nebem. Propojovat generace, profese, živou kulturu, cestovní ruch i kulturní dědictví tématem, které zůstává stále zakořeněno v paměti obyvatel Blatné. Nechat znovu rozkvést město, které voní růžemi.

Součástí úsilí o obnovení růžové tradice byl pilotní ročník Výstavy růží v Blatné. Růže prozářily svými barvami Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ambit a kapli sv. Michaela, historickou stodolu provoněla slavnostní svatební tabule, farní sklepy se ponořily do tajuplného světa Malého Prince. Na hlavní scéně mohli návštěvníci vyslechnout rozhovor Petra Chlebce s Čestmírem Böhmem o Janu Böhmovi, jeho rodině a růžových stezkách, a přednášku RNDr. Jiřího Žlebčíka o růžích českých šlechtitelů. Doprovodný program zahrnoval řadu tvůrčích dílen s květinami a květinovou tematikou, celý den doprovázela taneční vystoupení Tango argentino, koncert Prag Rythm Kings, barmanská show s drinky růžových příchutí. Na blatenském nábřeží probíhal po celý den růžový trh, kde si návštěvníci mohli zakoupit nejen květiny, ale také řadu růžových produktů od lokálních výrobců od gastronomie, přes kosmetiku, až po doplňky a oblečení. Růžový den zakončil večerní koncert Pocta Janu Böhmovi, českým a světovým růžím, kde zazněla premiéra skladby Blatenské růže z roku 1930 v podání orchestru Smetanovi filharmonici Praha. Organizátoři byli potěšeni vysokou návštěvností a v tradici výstavy růží budou pokračovat i v následujících letech.

TEXT A FOTO Daniela Urešová

Celý text spolu s dalšími inspirativními fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 5/2021

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down