DANA MűLLEROVÁ
V rámci galavečera 50. ročníku Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva byla slavnostně uvedena do floristické síně slávy, jako projev poděkování za dlouholetý přínos floristickému oboru, paní Dana Műllerová. Vyhlašovateli dvorany slávy jsou časopis Floristika společně se Svazek květinářů a floristů ČR a SŠZaZe A. E. Komerse, Děčín – Libverda.
Dana Műllerová se narodila 2. 7. 1954 v Karlových Varech. Šťastné dětství prožila v podhůří Krušných hor, v malebném městečku Nejdku. Přestože životní podmínky v nově osídlené oblasti po odsunu německého obyvatelstva nebyly zrovna nejlepší, vyrůstala zde v láskyplné a milující rodině společně se svými čtyřmi sestrami. Vzhledem k velkému pracovnímu vytížení rodičů, oba pracovali v maloobchodě s potravinami, byly od malička vychovávány k samostatnosti a zodpovědnosti.
Přestože nikdo v rodině se zahradničení nevěnoval, poutavé vyprávění otce z návštěvy Botanické zahrady v Liberci, vzbudilo v náctileté dívce zájem o květiny. Po ukončení základní školy nastupuje na Střední zemědělskou technickou školu A. E. Komerce, Děčín-Libverda. Díky vynikajícím pedagogům; jejich odbornosti, morálním hodnotám a lidskému přístupu; zejména Ing. Antonína Kubíčka, Ing. Dagmar Kubíčkové či Ing. Ladislava Pelce nebo Ing. Eduarda Vilkuse, postupně objevuje krásu a nadšení pro zahradnický obor.
V rámci studia zahradnického oboru se seznamuje s aranžováním květin a floristika se stává její srdeční záležitostí. Již v rámci studia se zúčastňuje soutěží v aranžování květin – Děčínská kotva a v rámci odborných praxí se podílí na realizacích věhlasných květinových expozic na výstavě Flora Olomouc.
Po úspěšném složení maturitní zkoušky v roce 1973 nastupuje Dana Műllerová na šlechtitelskou a semenářskou stanici v Turnově. V roce 1974 přechází do Kadaně, do zahradnického podniku Sempra v Tušimicích. V největším výrobním zahradnickém závodě tehdejší Československé socialistické republiky nastupuje na středisko 02 zabývající se produkcí okrasných hrnkových rostlin. Pro svoji vysokou kvalitu byly žádané po celé Evropě a jejich export tvořil nezanedbatelnou příjmovou položku v ekonomice závodu. V rámci restrukturalizace středisek se stává vedoucí třídírny a expedice řezaných rostlin. V této pozici získává cenné zkušenosti s vedením a komunikací s lidmi. Aranžování květin se věnuje v rámci výstavnické činnosti, kdy je součástí týmu realizujícího reprezentaci České republiky na světových květinových výstavách například v Moskvě, Valencii, Mnichově či belgickém Gentu.
Porevoluční období Sametové revoluce nabízelo nové výzvy a možnosti, po téměř dvaceti letech tak Dana Műllerová odchází z Tušimic a přijímá pracovní nabídku vedoucí pobočky německé firmy Florimex v Plzni, zabývající se ambulantním prodejem květin. Pracovní pozice však nenaplňovala její představy a po necelých dvou letech z Plzně odchází zpět do Kadaně.
Zde si plní svůj dlouholetý sen, otevření vlastního květinového obchodu. V roce 1994 v pronajatých prostorách městské radnice otvírá své květinářství s ucelenou nabídkou floristického servisu, od vázaných dárkových a gratulačních kytic, přes svatební a smuteční floristiku, až po nabídku sezónních balkónových rostlin. Kvalitou nabízených služeb a příjemnou obsluhou si velice rychle buduje okruh zákazníků, pro které se stává dvorní ,,květinářkou“.
Během provozování své živnosti se aktivně zajímá o floristické dění jak u nás, tak v zahraničí. Společně se svojí kolegyní zorganizovala několik zájezdu na IPM Essen. Pro zvýšení floristické úrovně pořádala několik seminářů, v rámci kterých se domácí floristická obec mohla seznámit například s tvorbou celosvětově uznávaného mistra floristy Manfreda Hoffmanna.
Přestože provozování obchodu bylo pro Danu Műllerovou srdcovou záležitostí, místem kde žila svůj život, potkávala se se svými zákazníky a přáteli, po 26 letech přišel čas pro pracovní zklidnění a věnování více času sama sobě.
Přestože je Dana Műllerová v důchodovém věku, je stále velice aktivní a naplno se věnuje svým zálibám, zahradničení, cestování a četbě.
S jistou pravidelností navštěvuje Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva. Soutěž, které se v době studijních a pracovních let několikrát účastnila jako soutěží, později jako členka odborné hodnoticí poroty. Děčín se tak pro Danu Műllerovou stal místem pro setkávání se spolužáky, profesory, kolegy, s lidmi, které spojuje láska k floristickému oboru.
Ilustrativní fotografie prací, na kterých se podílela Dana Mullerová naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 6/2021.