Oblíbeným, ale zároveň i téměř nezbytným je pro floristy vedle rostlinného materiálu materiál neflorální. Některý z nich je v současné době často nabízen již v podobě uzpůsobené pro floristické účely, ostatní si musejí floristé upravit sami. Obecně však platí, že připevnění neflorálního materiálu musí být provedeno pevně a technicky čistě.
Posledního letošního rádce věnujeme oblíbenému zdobnému materiálu, který skýtá široké uplatnění jak v živých (doplněk kytic, součást zdobení jednoho květu), tak neživých dekoracích (ozvláštnění nádoby vypichovaného aranžmá) – korálkům neboli perličkám.
Pojmem perle (anglicky bead) se rozumí jakékoli uměle zhotovené komponenty bižuterie rozmanitých tvarů, velikostí a barev, opatřené dírkou a určené primárně k návleku. Perle mohou být kovové, z minerálů a hornin, keramické, dřevěné, z korálů, jantaru apod. Převážně jsou však bižuterní perle zhotoveny ze skla, na které se zaměříme, nebo plastu. Perle obvykle nemají zřetelně rozlišenou stranu, tj. nemají spodní a svrchní stranu, a to ani tehdy, jestliže je perle v určitém směru asymetrická. Jako určité synonymum pro bižuterní perle se mezi laickou veřejností používá pojem korálky.
Text Jana Lapáčková, tvůrce dekorací Pavlína Švecová
Ve spolupráci se společností Matura Beads s. r. o. – výrobcem skleněných polotovarů pro bižuterní průmysl, která pro tuto inspiraci poskytla veškeré korálky, a tvořivostí floristky Pavlíny Švecové vznikla netradiční harmonická díla, ve kterých se snoubí jemnost květin s čistotou a hravostí korálků.*
Živé květiny pro tuto inspiraci poskytla společnost Klia CZ s. r. o.
Více informací a inspirativních fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 6/2014.