Floristický obor zažil v letošním září svůj vrchol v podobě 17. ročníku Europa Cupu 2011 – evropském šampionátu floristů. Statutární město Havířov mělo tu čest být pořádajícím místem této významné události a hostilo všech 18 floristů z celé Evropy, včetně jejich týmů. Hlavními organizátory soutěže byly kromě Havířova také Svaz květinářů a floristů České republiky a mezinárodní organizace floristů Florint.
Zahajovacím dnem celé soutěže byla pro soutěžící středa 31. srpna, kdy byla od osmi hodin zpřístupněna Městská sportovní hala Slavia, v níž následně v pátek probíhaly první tři soutěžní disciplíny. Soutěžící se v hale registrovali a vylosovali si startovní čísla, která jim zůstala stejná na celou dobu soutěže. Ve zbytku dne pak měli čas a prostor na vyskladnění veškerého materiálu, během odpoledne již začaly samotné přípravy soutěžních prostor, konstrukcí a stojanů. Přípravám konstrukcí a materiálu pro první tři soutěžní úkoly byl věnován také čtvrteční den.
Nejočekávanější program ovšem čekal na soutěžící v pátek. V ranních hodinách proběhlo slavnostní zahájení, při kterém byli představeni všichni soutěžící a zahajovací řeč pronesli primátor statutárního města Havířova Ing. Zdeněk Osmanczyk, předseda SKF ČR Ing. Jiří Horák, a předseda organizace Florint Robert G. Steinmann. Ing. Osmanczyk vyzdvihl důležitost pořádání soutěže tohoto formátu právě v Havířově, Ing Horák mimo jiné vyzdvihl jedinečnou příležitost České republiky hostit evropskou floristickou špičku. Robert G. Steinmann ocenil příjezd všech floristů a poděkoval organizátorům za vynikající podmínky pro soutěž. Představena byla také hlavní porota, technicky výbor a dozorčí rada složené z floristických odborníků celé Evropy. Součástí slavnostního zahájení byl kulturní program, po kterém se všichni soutěžící odebrali do soutěžních kójí a gongem byla zahájena první disciplína. Každý soutěžící měl po dobu soutěže k dispozici svého asistenta, který mu byl nápomocný v přípravném čase, zazněním gongu pak všichni asistenti museli opustit soutěžící a vše sledovat z povzdálí.
Celkem šest disciplín
První úkol celé soutěže nesl název „Symfonie v květech“ a floristé měli na jeho zpracování dvě hodiny soutěžního času. Podle zadání muselo aranžmá odrážet hudební dílo Antonína Dvořáka, v letošním roce uplynulo totiž 170 let od jeho narození. Po krátké přestávce čekala na floristy druhá práce s názvem „Nejmladší město“. Typem práce byla květinová dekorace stolu pro dvě osoby, v němž se mělo odrážet nejmladší české město Havířov. Soutěžící měli na zpracování této disciplíny 90 minut. Poslední soutěžní disciplínou pátečního dne byla tvorba svatební kytice/dekorace v barvách loga Europa Cupu 2011. Barevné odstíny květin nebo rostlinného materiálu musely tedy zahrnovat žlutou, oranžovou, červenou a zelenou. Na všechny tři disciplíny zpracované v pátek si soutěžící sami zajišťovali veškerý materiál podle vlastního uvážení a na vlastní náklady.
Na sobotní den byly přichystána druhá část soutěže, konkrétně tři disciplíny, na které veškerý materiál poskytl organizátor těsně před začátkem soutěžních úkolů. Seznam materiálu na čtvrtou a pátou disciplínu měli soutěžící k dispozici od čtvrtka, na šestou disciplínu byl materiál tajný do poslední minuty. Čtvrtý úkol se odehrával na havířovském náměstí Republiky a téma bylo „Od uhlí ke květům“. Floristé měli za úkol vytvořit aranžmá za účelem výzdoby města, za použití dodaných hrnkových rostlin a dalšího doplňkového a dekoračního materiálu. Poslední dvě soutěžní disciplíny se odehrávaly v rámci slavnostního galavečera. Floristé aranžovali své práce na pódiu Kulturního domu Petra Bezruče, diváci je tak mohli za pomoci velkoplošné obrazovky sledovat po celou soutěžní dobu. Pátým úkolem byl „Klobouk pro Lízu Doolitlovou“ – přízdoba klobouku pro hlavní hrdinku muzikálu My Fair Lady u příležitosti návštěvy dostihů v Ascotu, na jehož konečné ztvárnění bylo přiděleno 30 minut. Posledním soutěžním úkolem bylo „Překvapení“, materiál pro tuto práci byl odhalen přímo na jevišti 15 minut před zazněním startovního gongu. Soutěžící měli za úkol vytvořit vázanou kytici inspirovanou logem generálního partnera soutěže společnosti Mc Green. Organizátoři dodali rostlinný a neživý materiál, přičemž rostliny byly laděny do odstínů zelené a bílé.
Slavnostní vyhlášení
Po ukončení poslední floristické disciplíny pokračoval na jevišti zábavný program a odborná porota se odebrala k závěrečnému hodnocení. Součástí programu byla svatební přehlídka se svatebními kyticemi/dekoracemi od předních českých floristů, jež se také představili publiku. Po svatební show následovala přehlídka modelů Roberta Bartolena. Součástí slavnostního večera byl také bohatý hudební program. V pozdních večerních hodinách oznámila porota, že je vše připraveno k vyhlášení výsledků. Všech 18 soutěžících naposledy předstoupilo před diváky a obdrželo od města Havířov a SKF ČR cenu za účast – skleněnou plaketu a maskota Floriánka. Pak se již přistoupilo k samotnému předávání cen, první udělenou cenou byla Cena časopisu Floristika – cena za kreativitu a inovaci. Na základě rozhodnutí odborné poroty udělila redakce časopisu Floristika cenu reprezentantovi Švýcarska Marcu Müllerovi. Následovala Cena diváka, jejíž hlasování zorganizovala společnost Dutch Creations, spolu se zástupcem společnosti předával cenu také reprezentant společnosti Smithers Oasis Floral products Chris Martens. Hlasující měli možnost dát bod svému favoritovi prostřednictvím internetu anebo vyplněním formuláře v Havířově. Nejoblíbenějším floristou diváků se stal Araik Galstyan z Arménie.
Zlato do Ruska
Po předání hodnotných cen se přešlo na samotné vyhlášení třech nejlepších floristů šampionátu. Soutěžící obdrželi hodnotné dary v podobě šeků, skleněných váz a ostatní věcné ceny. Na třetím místě se podle bodování hlavní poroty umístil Neil Whittaker z Velké Británie a druhou pozici obsadila Niina Minkkinen z Finska. Celkovou vítězkou Europa Cupu 2011 byla vyhlášena reprezentantka Ruska Natalia Zhizhko. Natalia upoutala porotu především zpracováním svatební kytice/dekorace a venkovní dekorace v disciplíně Od uhlí ke květům. Český reprezentant Jaromír Kokeš se v silné konkurenci neztratil a obsadil celkové osmé místo. Europa Cup 2011 je za námi, organizátoři odvedli obrovský kus práce a poskytli soutěžícím i ostatním účastníkům ideální podmínky pro soutěž takového formátu. Vzhledem k důležitosti této akce se budeme celé soutěži věnovat v příštím čísle časopisu Floristika.
Text Jana Klečková Foto Josef Talaš