13.08.2012 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jana Mandová

Při příležitosti galavečera 41. ročníku Děčínské kotvy jsme uvedli další osobnost do floristické síně slávy. Volba a vyhlášení této osobnosti se děje ve spolupráci našeho vydavatelství Profi Press s. r. o., Svazu květinářů a floristů ČR a SŠZaZe A. E. Komerse Děčín–Libverda. Letošní volba se odehrála na neformálním setkání floristů pořádaném naším vydavatelstvím začátkem tohoto roku na Mělníku. Zúčastnění valnou většinou hlasů ocenili celoživotní přínos floristickému oboru, o který se zasloužila Jana Mandová.

Rodným příjmením Srkalová, v průběhu života změnila jméno na Jana Vodrážková a dnes ji známe jako Janu Mandovou. Aranžování a vázání květin se věnuje 55 let, a i dnes, na zaslouženém odpočinku stále něco tvoří. Stále je aktivní a svému oboru se s láskou věnuje. Říká se, že její urna s popelem bude přesypána do hodin, kde bude po smrti moci stále pokračovat.

Narodila se v Praze v roce 1942 v nezahradnické rodině. Po základní škole navštěvovala Střední zahradnickou školu v Malešicích, poté pokračovala v Krči na aranžérské škole. Jako jeden z klíčových momentů svého života označuje setkání s aranžérem Václavem Dandou. Byl jejím učitelem v rámci malešické zahradnické školy a stal se i jejím druhým otcem. Přivedl ji k lásce ke květinám a aranžování. Jako hlavní aranžér podniku Sady, lesy, zahradnictví (SLZ) připravoval mladou generaci na práci aranžérů. V rámci podniku měl na starosti přípravu výstav, obchodů a plesů.
Po škole nastoupila Jana Mandová také do podniku SLZ, kde strávila celý svůj profesní život. Pracovala zde vždy jako vedoucí obchodu. V rámci této funkce měla na starosti objednávky, vedení obchodu i aranžování. Pod sebou měla až 25 lidí, to když vedla největší květinovou prodejnu – na ulici 28. října na Můstku.
Od roku 1972 se pravidelně účastnila Děčínské kotvy jako jednotlivec či jako členka družstva a několikrát zde vyhrála či se umístila do třetího místa v národním, českém, kole. Díky tomu postoupila do celostátního kola (Mistrovství republiky), které se konalo jednou za dva roky v Praze, Olomouci či Bratislavě. V průběhu let se stala dvojnásobnou mistryní Československé republiky. Jako vítězka reprezentovala Československou republiku na mezinárodních soutěžích (Moskva, Karlsruhe, Erfurt, Polsko, Maďarsko). V rámci těchto soutěží reprezentovala vedle Československé republiky i podnik SLZ, jelikož společně se soutěžemi probíhaly i výstavy, kde měla na starosti přípravu výzdoby.
Podílela se na výzdobách tribun v Praze (v rámci oslav 1. máje, 9. května, spartakiád), tvořila alegorické vozy, výzdoby kostelů, vázala kytice na státní svatby i pohřby. Spolupracovala na slavných zahradnických plesech a jiných příležitostech a při výzdobách hotelů.
Její oblíbenou soutěžní disciplínou i prací je tvorba svatebních kytic a dekorací. Tisíce nevěst se vdávalo se svatební kyticí od Jany Mandové.
Později se stala porotkyní soutěží v aranžování květin. Vedla i mnoho seminářů, podílela se na výuce mladé generace, např. v malešické zahradnické. Byla členkou hodnotící komise u závěrečných zkoušek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down