Jedním z hlavních poslání Svazu květinářů a fl oristů ČR je zvyšování úrovně fl oristického oboru. Děje se tak formou
pořádání odborných seminářů, přednášek a workshopů. Tématem posledně konané vzdělávací akce lektorované
zkušeným fl oristou Ondřejem Vystrčilem se stal Vypichovaný květinový věnec. Z hojného počtu účastníků semináře
určeného pro pedagogy středních škol jsme požádali Ing. Evu Vaňkovou ze Střední školy zahradnické a technické
Litomyšl, aby se s námi podělila o své postřehy a přínos z účasti na této akci.

,,Když jsem se dozvěděla o pořádní semináře Svazem květinářů a floristů ČR pro učitele na téma Věnec s Ondřejem Vystrčilem, tak jsem zajásala a využila této skvělé příležitosti dozvědět se něco nového, co bych mohla předávat dál svým žákům. Tématem semináře byl věnec jako takový – seznámení s jeho historií, symbolikou a především technikou zhotovení. My jsme se zaměřili na květinový vypichovaný věnec do podložky z aranžovací hmoty a naším úkolem bylo vytvořit věnec o průměru 80 cm z mnoha druhů rostlin. U těchto květinových věnců se nejčastěji uplatňují proporce podle zlatého řezu, tzn., že poměr – tělo : otvor věnce : tělo, je 1 : 1,6 : 1. Zjistit jak široké má být tělo věnce je následně velmi jednoduché. Pokud víme, že průměr věnce je například 80 cm a to se rovná 3,6 a my potřebujeme zjistit kolik je 1, výpočet je následující – 80 : 3,6 = 22,2. Šířka těla věnce je  22,2 cm a vnitřní otvor po dopočítání je 35,6 cm. Když jsme si vypočítali, jak budeme mít široké tělo věnce, určili jsme, jaký bude mít věnec průřez těla. Těmto květinovým věncům nejvíce sluší tříčtvrteční průřez kruhu (chápáno ve smyslu úseče) tedy výška těla od podložky je 16,7 cm. Z tohoto důvodu jsme si podložku z aranžovací hmoty vyvýšili pomocí víček od plastových lahví, aby se nám snáze tvaru třičtvrtě kruhu dosáhlo. Po teoretické části následovala ta praktická, vlastní aranžování. Každý seminarista si zvolil barevnou kombinaci podle svého uvážení a připravil si rostlinný materiál z široké nabídky jak komerčně dostupných řezaných rostlin, tak i ze sběru na pozemcích Zahradnické fakulty v Lednici na Moravě podle svého uvážení. Materiál jsme si rozdělili na šest nebo osm částí tak, aby v každé z nich byly zastoupeny všechny rostlinné druhy, které jsme ve věnci chtěli použít. Na odpovídající počet částí jsme si rozdělili i tělo věnce a začali aranžovat, ale ne na celém tělu věnce najednou, jak jsme byli většinou zvyklí, ale postupně jako např. když se věnec vytváří technikou vázání. Stonky květů jsme přes sebe křížili a částečně je i překrývali a vrstvili. Díky tomuto postupu se dosáhne přirozenějšího vzhledu věnce, lépe se vypichuje jemný a křehký materiál a díky rozdělení do segmentů se nemůže stát, že se rostlinný druh i když ho je málo, v některé části věnce nevyskytuje. Možností, jak postupovat při výrobě vypichovaného věnce, je více a je na floristovi, aby je všechny ovládal a pro danou příležitost zvolil tu nejvhodnější techniku. Jsem ráda, že jsem se mohla s tímto postupem díky Ondrovi Vystrčilovi i Svazu květinářů a floristů ČR seznámit a doufám, že podobných krásných a poučných akcí bude víc.“

Fotografie věnců seminaristů naleznete v tištěné verzi časopisu Profi Florista č. 4/2021.

Jako projev pospolitosti ve společném boji proti zákeřnému onemocnění covid-19 vyhlásila Polská asociace floristů (SFP) mezinárodní on-line floristickou soutěžv tvorbě květinových věnců.

Mezi zaslanými fotografiemi z celého světa nechyběly ani extravagantně ztvárněná díla.

Ukázku věnců naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2021.

V minulém čísle jsme vám představili vítězné práce mezinárodní on-lin floristické soutěže v tvorbě květinových věnců vyhlášenou Polskou asociací floristů (SFP).

Projev pospolitosti ve společném boji proti zákeřnému onemocnění Covid-19 ukázalo prostřednictvím svých prací přes 130 floristů z celého světa.  Z nominovaných prací vám tentokrát přinášíme ukázku věnců, které se mohou stát vaší inspirací pro nadcházející podzimní období.

Obrazovou prezentaci věnců naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 5/2020.

Júl - tento mesiac je hlavným pre žatvu poľnohospodárskych plodín. Mak postupne vymizol z našich polí ale posledné roky sa vracia a tak môžeme pozorovať pri cestovaní zaplavené polia rozkvitnutého maku od bielej farby až po fialové odtiene.

Zaujímavým prvkom na celej rastline je jemný striebristý povlak, ktorý môže pôsobiť veľmi chladivo a osviežejúco. Mentolovo/zelený odtieň makovíc v úvode mesiaca je veľmi netradičná farba pre letný mesiac. Na tento veniec je použitá základná floristická technika vypichovaním. Makovice sú vrstvené do viacerých hĺbok. Veniec tak chytil zaujímavú štruktúru. Bolo potrebné v prípade takéhoto veľkého rozmeru vniesť do venca 3D efekt, aby nepôsobil veľmi plocho. Ďalším zaujímavým prvkom je pár kvetov maku, ktoré sú umiestené do dvoch ohnísk.

Celý text článku včetně prezentace věnců pro dané období naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2020.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down