Nejčastější způsob pohřbu zemřelého je dnes pohřeb žehem, při kterém jsou spálené lidské pozůstatky uloženy do urny.  Samotnému uložení posmrtné schránky ho hrobu či kolumbária často předchází smuteční rozloučení.

Atˇ už se koná v úzkém rodinném kruhu či za přítomnosti veřejnosti, vždy by mělo být důstojným rozloučením se zesnulým a útěchou pro pozůstalé. A jsou to právě květiny, prostřednictvím kterých prokazujeme úctu zemřelému a upřímnou soustrast pozůstalým. Na následujících stránkách vám přinášíme ukázky několika způsobů květinové přízdoby urny zhotovené za použití produktů firmy Oasis®, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje firma Florasis.

Více inspirativních dekorací, včetně postupu jejich zhotovení, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 1/2021.

Největší křesťanský svátek je u nás velkým svátkem i pro lidi bez vyznání. Velikonoce se totiž pojí s dlouho očekáváným jarem, jež je příslibem blížících se teplých dní.

I drobný závan jara je vzpruhou pro naši duši a potěchou pro naše oči. Velikonočním svátkům vévodí symboly nového života, jakými jsou například vajíčka či peříčka. V dekoracích převládá zelená, žlutá a pastelové barvy. A právě na tyto atributy vsadili floristé Petr Kopáč a Jaromír Kokeš na semináři, který v Jezbořicích uspořádala společnost Florasis, spol. s r.o.

TEXT A FOTO Daniela Urešová

Celý text spolu s dalšími inspirativními fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika 2/2021

V rámci konání jarní etapy mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc proběhl první ročník Mistrovství floristů Visegrádu. Organizátory floristického klání jsou, Stowarzyszenie Florystów Polskich, Svaz květinářů a floristů České republiky a Slovenská asociácia kvetinárov a floristov. Záštitu nad mistrovstvím převzala mezinárodní floristická organizace Florint.

Mezinárodní soutěž Oasis Visegrád Cup, je příležitostí k porovnávání dovedností, řemeslného umu a kreativity mezi floristy z Polska, České republiky a Slovenska. Profesionálním floristům umožňuje seznámení s novými floristickými trendy a inovacemi v oboru, vzájemné výměně informací a navázaní nových kontaktů. Jedním z neméně podstatných cílů soutěže, je zvyšovat prestiž floristického oboru a propagace květin jako spotřebního zboží – nedílné součásti našeho každodenního života. Ne náhodu tak všechny tři soutěžní disciplíny plnili soutěžící před zraky návštěvníků výstavy.

Celý text článku, včetně fotografií soutěžních prací, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 4/2019.

Přestože většina komerčně prodávaných jarních a velikonočních dekorací hýří všemi barvami, často postrádají jednu ze základních barev – bílou.

Bílá barva je odedávna symbolem nevinnosti, čistoty a neposkvrněnosti a radosti. Zejména v křesťanství má hlubokou liturgickou symbolikou. V souvislosti s velikonočními svátky, je spojována s Bílou sobotou, dnem kdy končí postní doba a probíhají přípravy na oslavu Kristova vzkříšení. Název Bílé soboty může být odvozen od bílého roucha novokřtěnců, kteří se tento den křtili při obřadech noční bohoslužby, nebo z lidových zvyků velkého úklidu a bílení, konaných tento den před nedělí Zmrtvýchvstání.

Celý text článku, včetně inspirativních fotografií, naleznete v tištěné verzi časopisu Floristika č. 2/2019.

Příjemné vánoční naladění čekalo na účastníky tradičního vánočního floristického aranžování v Jezbořicích u Pardubic, které pravidelně pořádá společnost Florasis, spol. s r. o. Tato firma zastupuje na českém a slovenském trhu mezinárodní společnost Smithers-Oasis, která již více než šedesát let vyrábí aranžovací hmoty Oasis® a výživu pro květiny produktové řady Floralife®, mimo to nabízí aranžérům také široký sortiment floristických potřeb. Účastníci floristické show měli možnost vydražit a odnést si domů nádherná vánoční aranžmá z rukou mistrů floristů Petra Kopáče, Vladimíra Zítka a Jaromíra Kokeše. Ti vytvořili nespočetné množství originálních vánočních dekorací z živých květin doplněných chvojím spolu s větvičkami a barevnými plody ze zahrady, včetně svícnů, adventních věnců, nejrůznějších kytic a stromečků. Z barevných kombinací vynikaly červená se stříbrnou, růžová, bílá, fialová, zelená, ale i žlutá.*

Více inspirace pro vánoční tvoření najdete v aktuálním čísle časopisu Floristika 6/2015.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down