Devětkrát tisíc květů pro ministry

Od ledna do června roku 2009 předsedá Česká republika Radě Evropské unie. Znamená to pro ni nejen jednání v rámci členských států a také se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi, ale i přípravu a řízení všech zasedání Rady EU a jejích pracovních výborů. Celkem čtrnáctkrát se na vrcholných jednáních v ČR postupně setkají nejvyšší zástupci jednotlivých zemí unie a je více než vynikající zprávou, že naši floristé budou u toho. Tedy samozřejmě nepřímo – prostřednictvím svých květinových aranžmá.

Během půlročního českého předsednictví se uskuteční čtrnáct neformálních zasedání ministrů v různých regionálních městech České republiky a každé z nich znamená přítomnost sedmadvaceti ministrů daného oboru. Pětici mimopražských mají, alespoň co se květinové výzdoby týče, na starosti krajské úřady a místní floristé. Devět jednání konaných v Kongresovém centru v Praze nese na svých bedrech společnost Karafa s. r. o., přičemž samotnou výzdobu fyzicky realizují firmy Mimosa s. r. o. (Josef Kulman, Lucie Kulmanová) a Jarmila Pejpalová – Floraservis.
A jaké byly požadavky zadavatele? „Důraz byl kladen především na profesionalitu a zkušenost a chtěli jsme také vidět grafický návrh výzdoby, která měla být dokonale sladěná s logem českého předsednictví, jednotlivými prostory a dalšími dekoracemi umístěnými v Kongresovém centru. Neméně důležitým faktorem byl samozřejmě také finanční rozpočet,“ vysvětluje Miroslava Žilková z Úřadu vlády. Logo českého předsednictví se skládá z různobarevných písmen a číslic na bílém podkladě (koberci, tabulích a panelech), takže i pro květinová aranžmá zvolili floristé jako jednotící prvek bílou barvu. Bílé jsou jednak nádoby, které jsou všechny ve stejném moderním designu a umožňují umístění hrnkových i řezaných rostlin a jednak proutí. To propletené drátem tvoří základ jednoduché konstrukce, jejíž tvar je možno podle potřeby různě obměňovat a stejně jako nádoby bude použito při všech devíti zasedáních. Bílou barvu potom doplňuje jen zelená (v případě dekorací z hrnkových rostlin) anebo i další barvy květů zvlášť vybírané pro každé jednotlivé zasedání. Vše musí skvěle ladit, takže barvami se v dekoracích z řezaných květin příliš nehýří a dominantní je vždy jen jediná. Například během prvního jednání se ministři mohli kochat pohledem na oranžovou krásu strelícií, antúrií a guzmánií a další skupina se ocitla v divoké červeni Heliconia, gerber a barvené Gypsophila téměř ve chvíli, kdy se v hlavách floristek zrodil nápad decentní na kombinaci v barvách EU (Delphinium, Aconitum a chryzantémy). Ministři zasedající na začátku léta se zase mohou těšit na příjemné ochlazení v podobě sněhobílých květů. Důležitým kritériem pro výběr květin však nejsou jen požadavky zadavatele a logo českého předsednictví, ale také jejich trvanlivost. V Kongresovém centru je totiž poměrně teplo, a tak by některé květy nemusely dvoudenní maratón jednání vydržet. Celá výzdoba (jednací sál, prostory pro tiskovou konferenci a catering) se skládá z devatenácti dekorací, z nichž větší část tvoří vysoká aranžmá (2,5 až 3 m), ve kterých je právě z důvodu trvanlivosti třeba umístit květiny do ampulí. Mezi stoly jednajících jsou připravovány protáhlé dekorace vypichované do několika podlouhlých nádob. Zatímco v prvním případě je třeba opravdu vysokých aranžmá schopných upoutat i v poměrně prostorných místnostech Kongresového centra, výška nízkých dekorací je omezena nutností umístit doprostřed jednacího sálu také kamerové systémy. Na každé z výzdob se podílí přibližně desítka floristů a jejich rukama projde více než tisíc květů. Z doplňkové zeleně jsou použity rovněž trvanlivější rostliny, jako je například Aspidistra, Steelgrass nebo listy strelície. Zkrátka pěkný příspěvek šikovných českých floristů ke zdaru českého předsednictví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *